Vypěstujte si sami nenáročnou, zdravou zeleninu, která bude na jaře prvním zdrojem přírodních vitamínů. Třeba taková mrkev je velmi oblíbenou a rozšířenou. Jde o zeleniny druhé tratě, které potřebují půdu ve staré síle, tedy jim najděte záhon . Jinak mrkev (i petržel) je zelenina druhé trati, ta by se moc hnojit neměla ( maximálně kompostem, pokud máte chudou půdu, ale jenom trošku). Mrkev patří mezi rostliny 2. Hnojení zeleniny není velká věda, přesto se musí dodržovat určité zásady,. Přesto je pravdou, že i při ekologickém pěstování je třeba živiny dodávat.
Jak postupovat, abychom byli v jejím pěstování úspěšní? Tedy vysévání do míst, kde se na podzim hnojilo. Podrobný návod k pěstování kořenové mrkve a petržele a listové petržele,.
Proto sejeme do tratě druhé nebo třetí (nejdříve rok po hnojení ). Pozor, mrkev nesnáší hnojení čerstvým chlévským hnojem. Ideální volbou je přihnojení menší dávkou hodnotného kompostu. Proto je dobré pěstovat mrkev v částečně písčité půdě. Během vegetace hnojíme NPK hnojivem s nižším obsahem dusíku, a vyšším podílem draslíku . Během růstu mají bulvy celeru zvýšené nároky na výživu, to znamená, že je třeba celer přihnojit ještě jedenkrát, a to . Petržel pěstujeme stejným způsobem jako mrkev. Vysev, zalivka a hnojeni korenove zeleniny 1. Výsev mrkve by měl probíhat . Při vyšší úrovni N hnojení je možné ji pěstovat i na lehčích písčitých až hlinitopísčitých půdách.
Pro krmnou mrkev jsou nevhodné pouze půdy těžké. Vyžaduje stejně jako ostatní kořenové zeleniny, . Pěstovat si ji můžete také v nádobách, třeba na terase! Jak se pustit do pěstování mrkve ? Draselné hnojení snižuje obsah dusičnanů. Osivo vyséváme do dobře připravené půdy do hloubky dva až tři centimetry v řádcích vzdálených až . Například po sklizni raného salátu můžeme vysít řepu salátovou, mrkev , zařadit zelené hnojení.
Začínáme-li s pěstováním , je vhodné, abychom zúžili sortiment . Zelenina slabě náročná: česnek, mrkev , petržel, salát, ředkvičky, hrách, fazole. Proto se při pěstování košťálovin a okurek doporučuje hnojení. Speciálním příkladem smíšené kultury je mrkev –cibule, které se vzájemně chrání.
Mezi smíšené kultury zařadíme zelené hnojení. Pěstujeme ji druhý rok po hnojení organickými hnojivy. Příklady: mrkev , petržel, ředkev, červená řepa, ředkvičky, mangol pastiňák, černý . Ekologické pěstování zeleniny se od konvenčního liší zejména nepoužíváním. Mrkve nesnášejí hnojení čerstvým hnojem, jsou vápnomilné a nesnášejí .
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.